Materiály pro zdravý dům

10. září 2013 v 20:13 | Zdeněk Štěpánek |  Stavby a rekonstrukce
Stavební materiály použité při výstavbě domu zásadním způsobem ovlivňují kvalitu vnitřního ovzduší domu. Obsahují různé látky a některé se z nich uvolňují do ovzduší hned po zabudování nebo dlouhodobě v malých množstvích. Tyto látky mohou být neškodné nebo i škodlivé. Škodliviny nesmí překračovat hraniční limity, které jsou závazné pro výrobce materiálů. Přesto se snažíme vyhýbat takovým materiálům, pokud to technické řešení a finanční možnosti povolují. Materiály mohou nebo neumí regulovat vlhkost vzduchu. Mohou více nebo méně akumulovat teplo. Některé jsou dobrými pohlcovači hluku, jiné ne .... Takových parametrů je vícero a zohledňujeme je při výstavbě zdravého domu.

Nepálená hlína

V současnosti se často dělají věci příliš složité, energeticky náročné a škodlivé pro životní prostředí. Hlína je z tohoto pohledu i v dnešní době v mnoha parametrech atraktivní a snadno se kombinuje s dalšími přírodními materiály.
Hlína výborně reguluje vlhkost vzduchu - dokáže poměrně rychle přijmout a vydat vzdušnou vlhkost, čímž přispívá ke zdravému vnitřnímu klima. Díky své velké objemové hmotnosti dokáže akumulovat teplo, což např.. při výkyvech teplot v exteriéru pomáhá udržet optimální teplotu v interiéru. Má výborné zvukově-izolační vlastnosti.
Možnosti použití v současnosti dostupných výrobků na trhu:
  • Hliněné cihly
  • příčky, nenosné akumulační a akustické stěny
  • Hliněné panely
  • např. Nahrazuje sádrokartonové desky
  • Hliněné omítky

Pórobeton

Pórobeton patří spolu s vápenopískové cihly mezi materiály, které jsou výrobně energeticky méně náročné, čím jsou vlastně i šetrné vůči životnímu prostředí. Výhoda pórobetonu oproti jiným zdicím materiálům (hlavně moderním páleným děrovaným cihlám) pro domy, ve kterých je osazené řádné větrání s rekuperací právě homogenní struktura tvárnice. Ve všech směrech má stejné vlastnosti a nemá v sobě díry. Děrování často způsobuje nečekané problémy s netěsností domu ...
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama